Dluhopisy proti krizi

Pokud nám nepadne vláda, zvýší se daň z přidané hodnoty. Pokud vláda padne, DPH se zvýší taky, pracujícím lidem se zvednou odvody a zaměstnavatelům se zvedne úplně všechno. Je tedy záhodno využít jednu z posledních možností jak nekrást a v příštích letech něco ušetřit.

Vláda stanovila nominál u spořicích státních dluhopisů 1Kč, kvůli jednoduchému reinvestování výnosů. Aktuálně je platná 15 procentní daň z drženého dluhopisu. Daň se zaokrouhluje dolů. A tak se stane, že z korunových dluhopisů se neplatí žádná. Reálně by sice  držitelé dluhopisů neplatili daně ani ze „šestikorunových“ dluhopisů, ale korunové zní tak nějak lépe.

Velký zájem o státní dluhopisy správnou myšlenku emise potvrdil.  Můžeme spekulovat, zda potvrzení stejných daňových podmínek také pro soukromý sektor bylo jen nedopatřením, nedomyšlením, či účelovým jednáním zájmových skupin. Důležité však je co z toho pro nás plyne, aktuálně již jen do konce roku, jelikož od ledna bude platit nový způsob zdanění.

Zaměstnanec, nezaměstnaný, důchodce, student

Pokud spadáte do této skupiny osob, pravděpodobně si řeknete: a) je hezké, že vláda odpustila tvůrcům pracovních příležitostí jednu z daní, úsporu třeba investují do dalšího rozvoje svého podnikání, nepropustí lidi nebo si minimálně od někoho dalšího o něco více koupí a přispějí tímk většímu výběru DPH  b) poslanci na nátlak nejbohatších schválně protlačili zákon, kterým si zlí kapitalisté zase namastí kapsy a budou zvesela vykořisťovat zaměstnanecký stav.

Podnikatel, který má půjčku ve vlastní společnosti

Ať už si o skutečnosti myslíte cokoliv, pravděpodobně si řeknete, že je to pro Vás výhodná záležitost a pokud spadáte do skupiny, které přijde, že už na daních a odvodech platí dost, pokusíte se možnosti využít.

Praktický dopad

Pokud společníci poskytli svým společnostem půjčku a firma jim následně platí z této půjčky úrok, společník z tohoto příjmu odvádí 15% daň. Pro představu na konkrétním případě: Půjčili jste své společnosti 10.000.000 Kč na 10% úrok. Za rok by Vám tak společnost měla na úrocích vyplatit 1.000.000 Kč, které zdaníte 15% daní, reálně získáte 850.000 Kč.

Pakliže půjčku nahradíte do konce roku emisí dluhopisů, bude situace následující: Nakoupíte dluhopisy společnosti za 10.000.000 Kč, ta tak získá potřebný kapitál stejně jako formou úvěru. Roční výnos z dluhopisu bude 10 %. Za rok by Vám tak společnost měla vyplatit 1.000.000 Kč, které, pokud se jedná o korunové dluhopisy, nedaníte, reálně získáte 1.000.000 Kč.

U dluhopisů emitovaných do konce roku 2012 tento stav platí po celou dobu života dluhopisů, třeba i po následujících 20 let. Pokud stihnete emitovat dluhopisy do konce roku, jedná se o extrémně zajímavou možnost úspory, nicméně i v roce 2013 dluhopisy představují alternativní možnost získání kapitálu, třeba i pro dobročinné účely, kdy nezisková organizace získá kapitál pomocí nízko úročených dluhopisů, které nakoupí jejich podporovatelé.

Více informací o korunových dluhopisech a postupu emise můžete nalézt na stránkách www.dluhopisove.info.

Sdílejte:

Jak se vám líbí tento článek? Pět hvězdiček znamená, že hodně. Děkujeme za vaše hodnocení.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Buďte první, kdo přidá komentář k tomuto článku!

Vložte komentář

Váš e-mail nebude ostatním čtenářům zobrazen.


*